Děti jarního kvítí   Děti jarního kvítí

Výstava k románu Kradli jsme sousedům rajčata

25. 01. 2022

Jsem dost dobře přesvědčený, že to byly letní poslechové akce Kanyeho Westa věnované jeho výjimečnému albu DONDA, které mě přesvědčily v tom, že hranice, jak se dá uvádět a prezentovat umění, jsou opravdu neomezené. Dlouhé přípravy, které začaly už na konci léta, když jsme poprvé s tátou jeli trhat obilí potřebné pro jednu z kulis, ve středu 19. ledna našly své finální zúročení. Jsem nesmírně vděčný Kulturnímu centru, že nám byly poskytnuty prostory Výstavní síně, a ještě více za to, že jsme měli při vytváření výstavy naprostou volnost a svobodu v tom, jak bude výsledný obrázek vypadat. 

Je hned několik lidí, kterým bych chtěl poděkovat, protože bez nich by byla celá akce nemyslitelná. Nejprve bych chtěl poděkovat své mamince, která je vždy mezi prvními, kdo slyší o mých nápadech na nové projekty. Jedna věc je načrtnout, kde a co chcete mít, zatímco druhá přivést návrhy k životu. Mamka se výzvy ujala s nevídaným elánem a společně se svými kamarádkami udělala první poslední, aby každá kulisa byla pečlivě a důkladně propracovaná do posledního detailu. 

Další člověk, který svým zapojením posunul projekt úplně novým směrem, je má kolegyně, výtvarnice Natálie Fraitagová, která má na svědomí jak veškerý vizuální design úryvků z knihy, tak okouzlující ilustrace k příběhu, nástěnná panoramata, návrh plátěných tašek i záložek a tenhle výčet by mohl ještě dlouho pokračovat, což mě pokaždé přivádí k provinilým myšlenkám, kolik toho vůbec musela Natálie v posledních měsících vytvořit. Každopádně je pro mě ohromnou ctí, že jsem mohl pracovat s někým takhle ochotným, svědomitým a pracovitým. Tyto ctnosti ještě zastřešuje svým nadáním, které dovolilo celému projektu vystoupat do nových výšin.

Jakákoliv forma umění je pro mě vždy úzce spojena se zvukem a melodiemi, které do mého příběhu přinesl slovenský muzikant Peter Kravárik. Je pro mě splněným snem, že dílo Kradli jsme sousedům rajčata má své hudební ztvárnění v podobě singlů “Doma vychádza slnko“ a “Mladí a dojatí“. Mimo to Peter pro samotnou výstavu ještě připravil ambientní přírodní mix, kterým dotváří tu správnou atmosféru. 

Tohle je první velký projekt z kuchyně Dětí jarního kvítí. Psaní je pro mě nejkomfortnější poloha, ale zároveň to umí být značně samotářská činnost. Emoce vznikající spoluprací s dalšími kreativními nadšenci jsou pro mě důvodem, proč projekt Děti jarního kvítí vůbec vznikl. Podobné umělecké projekty můžou a budou vznikat po celé republice. Tohle je teprve začátek. 

Výstava je otevřená do 20. února, vždy od čtvrtka do neděle od 13. do 17. hodin. Výstavní síň u Kostela se nachází na Mírovém náměstí 21/16 v Bílině (vchod Seifertovou ulicí). Přijďte nahlédnout do světa zamilovaných bosých procházek přírodou. Můžete si odsud odnést plátěnou tašku, záložku či samotné dílo Kradli jsme sousedům rajčata. Budeme se na vás těšit.

S láskou Grigorij.